Forum www.pieknawroclaw.fora.pl Strona Główna www.pieknawroclaw.fora.pl
Forum dla mieszkańców przy ul. Pięknej we Wrocławiu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pieknawroclaw.fora.pl Strona Główna -> Zarząd ogłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:47, 06 Mar 2012    Temat postu: Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

Zapewne dostaliście z UM pisma dotyczące opłaty za użytkowanie wieczyste naszego gruntu. Co ciekawe przyjęta stawka opłaty wynosi 3% - czyli nie mamy preferencyjnej stawki 1-procentowej dla budownictwa mieszkaniowego.
Cytat:
Art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami
1. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej określonej zgodnie z art. 67.
2. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej.
3. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i wynosi:
1) za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym ochrony przeciwpożarowej - 0,3% ceny;
2) za nieruchomości gruntowe pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii w parafiach diecezjalnych i zakonnych, archiwów i muzeów diecezjalnych, seminariów duchownych, domów zakonnych oraz siedzib naczelnych władz kościołów i związków wyznaniowych - 0,3% ceny;
3) za nieruchomości gruntowe na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność: opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową lub badawczo-rozwojową - 0,3% ceny;
3a) za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne - 1% ceny;
4) za nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych oraz działalność sportową - 1% ceny;
4a) za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną - 2% ceny;
5) za pozostałe nieruchomości gruntowe - 3% ceny.


Jest więc możliwość obniżenia naszej stawki do 1%. Jeżeli bowiem po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, powodująca zmianę celu, na który nieruchomość została oddana (bez względu na to, czy w akcie ustanawiającym użytkowanie wieczyste określono kilka celów, czy też tylko jeden cel), stawka procentowa opłaty rocznej podlega zmianie (w trybie aktualizacyjnym), stosownie do aktualnego celu, na który jest wykorzystywana nieruchomość.
Cytat:
Art. 73.
1. Jeżeli nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste na więcej niż jeden cel, stawkę procentową opłaty rocznej przyjmuje się dla tego celu, który w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste został określony jako podstawowy.
2. Jeżeli po oddaniu nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nastąpi trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, powodująca zmianę celu, na który nieruchomość została oddana, stawkę procentową opłaty rocznej zmienia się stosownie do tego celu. Przy dokonywaniu zmiany stawki procentowej stosuje się tryb postępowania określony w art. 78-81.
2a.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, w przypadku:
1) ustanowienia odrębnej własności lokalu, którego przeznaczenie jest inne niż cel, na który nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste, lub
2) zmiany sposobu korzystania z lokalu.


Za zmianę sposobu użytkowania nieruchomości uważa się np. wybudowanie budynku mieszkalnego i uzyskanie zezwolenia inspektora nadzoru budowlanego na użytkowanie budynku mieszkalnego. Przesądza to o trwałej zmianie sposobu korzystania z nieruchomości i umożliwia zmianę stawki. Konieczny będzie stosowny wniosek w trybie art. 81 ustawy. Oczywiście dotyczyłby on opłaty za 2013r.
Cytat:
Art. 81
1. Użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Doręczenie żądania powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego aktualizację opłaty rocznej. Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odmowy, skierować sprawę do kolegium. W przypadku gdy właściwy organ nie rozpatrzył żądania w terminie 30 dni, użytkownik wieczysty może, w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania, skierować sprawę do kolegium. Przepisy art. 77-80 stosuje się odpowiednio.
2. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na użytkowniku wieczystym.
3. W przypadku oddalenia wniosku przez kolegium obowiązuje opłata dotychczasowa.
4. Nowa wysokość opłaty rocznej, ustalona przez właściwy organ w wyniku realizacji żądania, o którym mowa w ust. 1, albo w wyniku prawomocnego orzeczenia kolegium lub ugody zawartej przed kolegium, obowiązuje począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym użytkownik wieczysty zażądał jej aktualizacji.
5. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli sprawę rozstrzygnięto prawomocnym wyrokiem sądu lub zawarto ugodę sądową, w następstwie wniesienia sprzeciwu.


Wystąpiłem do Locusa o odpowiedź na pytanie, czy występowali w roku 2011 z takim wnioskiem. Jeśli nie, koniecznie trzeba będzie to zrobić w tym roku.

A może ktoś z Was już to zrobił?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez matti dnia Śro 9:58, 07 Mar 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:43, 07 Mar 2012    Temat postu:

Z najświeższych informacji uzyskanych dziś z Wydziału Nieruchomości Skarbu Państwa UM Wrocław wynika, ze organ wypowie nam z urzędu stawki procentowe i ustali je na poziomie 1% (tj. odpowiednim dla nieruchomości gruntowej oddanej na cele mieszkaniowe). Nastąpi to na pewno do końca roku, a całkiem możliwe, że już w II lub III kwartale. Także występowanie przez nas z wnioskami nie jest konieczne.

Wypowiedzenie stawki nastąpi na podstawie przepisu art. 73 ust. 2 w zw. z art. 78 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Cytat:
Art. 78.
1. Właściwy organ zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego, przesyłając równocześnie ofertę przyjęcia jej nowej wysokości. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć użytkownika wieczystego o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia. Do wypowiedzenia dołącza się informację o wartości nieruchomości, o której mowa w art. 77 ust. 3, oraz o miejscu, w którym można zapoznać się z operatem szacunkowym. Do doręczenia wypowiedzenia stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2. Użytkownik wieczysty może, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia, złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, zwanego dalej "kolegium", wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się przeciwko właściwemu organowi. Ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji opłaty, spoczywa na właściwym organie.
4. Złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 2, nie zwalnia z obowiązku uiszczania opłat w dotychczasowej wysokości. W przypadku niezłożenia wniosku właściwy organ oraz użytkownika wieczystego obowiązuje nowa wysokość opłaty zaoferowana w wypowiedzeniu. Przepis art. 79 ust. 5 stosuje się odpowiednio.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez matti dnia Śro 10:44, 07 Mar 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kuba
Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 15:19, 12 Mar 2012    Temat postu:

Dzięki matti za informacje. Wciąż jednak nie rozumiem dlaczego nam jako właścicielom mieszkań naliczono opłatę za użytkowanie wieczyste w wysokości 3%. Jeśli konieczna była aktualizacja, dlaczego nie zrobiono tego jeszcze w 2011 i jaką mamy pewność, że zrobione zostanie to w tym roku? Można domniemywać, że UM nie będzie zależało na szybkim obniżeniu opłat.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 16:52, 12 Mar 2012    Temat postu:

Dlaczego nie w 2011r.? Bo konieczny był albo wniosek użytkownika wieczystego (Locus lub nowy współużytkownik wieczysty) z art. 81 ustawy o gospodarce nieruchomościami, albo działanie z urzędu UM Wrocław. Jak widać UM nie kwapił się do takiej zmiany, natomiast z informacji uzyskanych parę dni temu z urzędu wynika, ze mają na pewno zrobić to w tym roku (ze skutkiem na 2013r.). Gdyby tego nie zrobili zawsze można samodzielnie złożyć stosowny wniosek do 31.12.2012r.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krystian
Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 2:13, 13 Mar 2012    Temat postu:

Witam,
nie wiem jak było w waszym przypadku, ja pytałem Locusa w 2011 r. przy okazji przeniesienia wlasnosci czy takowy wniosek wyslali do UM i oczywiscie zapewnali mnie ze tak.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 13:44, 13 Mar 2012    Temat postu:

Cóż, wyszło, ze jednak tego nie zrobili. Teraz UM Wrocław ma to zrobić z urzędu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasia_i_tomek
Dołączył: 05 Lut 2011
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 0:28, 15 Mar 2012    Temat postu:

UM Wrocław nie ma w interesie zrobienia aktualizacji i nie wiedomo czy zrobi to w tym roku. Jedno jest pewne daliśmy zarobić UM i to sporo. Ja mam do zapłaty jakieś 430zł zamisat 143 zł gdyby Locus lub ktoś z nas złożył wniosek. Różnica to jakieś 286zł x 200 mieszkań to ok 57tys zł. niezła sumka pomyślcie że można było za te pieniądze zrobić np piaskownice i placyki zabaw dla dzieci...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 10:34, 15 Mar 2012    Temat postu:

kasia_i_tomek napisał:
UM Wrocław nie ma w interesie zrobienia aktualizacji i nie wiedomo czy zrobi to w tym roku.

Skąd masz tę informację? Bo ja byłem na Kromera i powiedzieli mi, że zrobią na pewno, bo zmienił się trwale sposób korzystania z nieruchomości. W orzecznictwie przyjmuje się różnie, ale można wskazać, że sposób ten zmienia się na pewno w sposób trwały po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Ponieważ u nas PnU było jakoś we wrześniu czy październiku, Locus widać miał inne sprawy na głowie, a UM Wrocław też pewnie brakło czasu na wypowiedzenie stawek. Tak czy inaczej, każdy musi teraz pilnować swojego. Czas jest do 31.12.2012r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ydur
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 20:06, 23 Mar 2012    Temat postu:

Urząd źle naliczył opłaty roczne za użytkowanie wieczyste. Obecnie ta opłata będzie dla każdego z nas wynosiła ok.150 zł( w zależności od udziałów oczywiście). W najbliższym czasie będą rozsyłać poprawione naliczenia, więc jeżeli ktoś jeszcze nie zapłacił radziłbym tego nie robić. Najlepiej skontaktować się się z Wydziałem Nieruchomości Skarbu Państwa na Kromera. Jest to wyliczenie dla stawki 3%, więc za rok będzie to 1/3 tej kwoty( jeżeli nie zmieni się wycena nieruchomośći). Urząd też wypowie nam stawkę 3 proc na 1 proc. w najbliższym czasie i będzie ona obowiązywać w 2013 roku.

Locus najprawdopodobnie złożył wniosek w sprawie zmiany sposobu użytkowania gruntu na cele mieszkaniowe w roku 2011, więc według mnie powinniśmy mieć stawkę 1% już w tym roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:17, 23 Mar 2012    Temat postu:

Oto odpowiedź od dewelopera w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste. Szkoda, że nie informowali nas o tym, że ich wniosek o obniżenie opłaty rozpatrzono negatywnie i mamy starać się o to we własnym zakresie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ydur
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:55, 23 Mar 2012    Temat postu:

Czyli wszystko jasne.
Wypowiedzenie stawki zostanie nam przysłane razem z nowymi naliczeniami bieżącej opłaty za użytkowanie wieczyste( taką informację otrzymałem z UM).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
babz
Dołączył: 27 Mar 2012
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:22, 27 Mar 2012    Temat postu:

Witam,
ja jeszcze nie zapłaciłem. Więc mam płacić czy czekać na jakąś korektę ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matti
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 249
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piękna B
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:44, 27 Mar 2012    Temat postu:

Trzeba czekać na korektę. Tu masz więcej informacji:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pieknawroclaw.fora.pl Strona Główna -> Zarząd ogłoszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin